A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти, культури та спорту Великобурлуцької селищної ради

День ГЕРОЇВ УКРАЇНИ

Дата: 23.05.2024 09:45
Кількість переглядів: 8

День героїв

День героїв вважається національним українським святом на честь борців за волю та незалежність нашої держави. Люди, що цілковито поклали своє життя на ваги свободи українського народу, існували в різні часи становлення нашої держави. Починаючи з часів Київської Русі, продовжуючи часами Гетьманської ери та процвітання Запорізької Січі, в недовгий період існування Української Народної Республіки та Української повстанської армії. Ціла плеяда нових героїв з’явилася в останні роки, під час російської агресії на сході країни. Вони були, є і будуть завжди. Тому День героїв, що святкується щороку 23 травня, завжди буде важливим та актуальним для кожного українця. Адже тільки завдяки героїзму наших краян у всі часи та епохи, наша держава сьогодні знаходиться на мапі землі.

Ініціаторами впровадження Дня Героїв є представники (ОУН) Організації українських націоналістів. Під час свого Другого великого збору, який проходив у Кракові весною 1941 року, українські націоналісти постановили щороку відзначати «Свято Героїв Революції». Поряд з цим днем пропонувалося вшановувати 22 січня, як День соборності України, та 31 серпня – День боротьби за незалежність.

В часи Радянського союзу свято відзначалося у підпіллі. Також його не забувала українська діаспора у різних куточках світу. І тільки у 1992 році воно стало широко відомим на теренах нашої держави. Попри те, що День героїв не є офіційним святом, воно дедалі частіше відзначається на рівні державних та самоврядних організацій. У громадах відбуваються культурні масові заходи під егідою представників органів влади.

З початком російської агресії цей день є ще одною можливістю вшанувати пам’ять загиблих українських військових, які є самовідданими борцями за свободу України.

23 ТРАВНЯ

До вибору дати представники Організації українських націоналістів підійшли відповідально. Адже саме в цей день у 1938 році у Роттердамі загинув полковник Армії УНР та засновник ОУН Євген Коновалець. Радше його було вбито – підірвано на бомбі, яку підклав один із агентів НКВС. 

Також цей весняний місяць виявився трагічним для кращих борців за свободу нашої держави – Симона Петлюри та Миколи Міхновського.

В часи Другої світової війни та після її закінчення члени Організації українських націоналістів відзначали День героїв проведенням так званих «сходин». Це були закриті зібрання, які нерідко мали святковий характер. Приміщення, у яких відбувалися урочисті зустрічі з нагоди цього свята зазвичай прикрашали портретами Євгена Коновальця, Симона Петлюри та Миколи Міхновського. 

СВЯТКУВАННЯ ДНЯ ГЕРОЇВ В ЧАСИ УРСР

Церемонія проводилася з дотримання певного регламенту. Спочатку присутні вшановували загиблих героїв хвилиною мовчання. Потім зачитувалися накази крайових Провідників, а також проголошувалися промови на честь Дня героїв. На таких урочистих «сходинах» приймали у члени новачків, які мали скласти присягу. Це були зібрання, які тривали до одної години. Та якщо дозволяла ситуація, що було доволі рідко, проводилися заходи поряд з могилами місцевих героїв. Там проводилися масові зібрання, звучав гімн України, проголошувалися різні промови, дзвонили дзвони у церквах.

Зазвичай до могил загиблих борців за незалежність приносили квіти, стрічки з національними кольорами. Біля могил запалювали смолоскипи, які потім горіли упродовж ночі. 

ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ У ДІАСПОРІ

День героїв завжди вшановували на території інших держав представники української діаспори. І взагалі люди, що були змушені покинути рідну країну та стати біженцями на чужині, надзвичайно популяризували українські військові традиції. Вони завжди наголошували на героїзмі наших воїнів, починаючи з періоду Київської Русі та закінчуючи ОУН-УПА. 

Цей день присвячувався вшануванню пам’яті загиблих героїв, велися розповіді про визначні битви, які були величезним мотиватором для наступних поколінь, які мали продовжувати визвольну боротьбу.

ДЕНЬ ГЕРОЇВ В НОВІТНІЙ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Російська агресія на сході Україні, а радше відвага та мужність українських героїв, які з 2014 року чинять їй супротив, надали нове дихання цьому святу. Сьогодні лави героїв щоденно доповнюють герої сучасності, які не шкодуючи свого життя воюють за мир, добробут та цілісність нашої держави. Варто сказати, що свято не є офіційним, тому проводиться за бажанням громади. Його частіше відзначають в західних регіонах країни. Святкові та урочисті заходи з нагоди Дня героїв відбуваються там наступним чином:

 


« повернутися

Вхід для адміністратора